Nick Carver Photography Blog

Photography Tips, Tutorials, & Videos

CONTACT
 

Featured Testimonial: Online Courses

A student of my How to Shoot in Full Manual Online Course said the following in a recent email to me:

I would highly recommend your course to my friends, as you make an excellent presentation and explanation of the basics of manual photography. You are an excellent instructor.

- Frank D.

It always feels good to receive unsolicited testimonials like this. If you're interested in learning the correct way to shoot in manual mode, check out my 6-week "How to Shoot in Full Manual" online course here.

Happy Memorial Day

 On this Memorial Day, enjoy your time off, enjoy your barbecues, enjoy the weather, but most of all, take a moment today to be grateful for those who have given their time and lives in service to this great country. Happy Memorial Day.

American Flag

Filed under: Other | Comments Off

Quick Survey – I Need Your Feedback!

I'm debating offering a new service, but before I put all the work into creating and advertising them on my website, I want to gauge the interest in such a service.

My idea is to start offering private destination workshops.

What's that mean? Well...you, me, a beautiful destination of your choice and 3-5 days of shooting, learning and exploring. Think of a traditional photography workshop except you set the date, you choose the location, and it's just you and me (or better yet, bring some of your friends). This blog post is from such a trip with one of my long-time private students.

Possible areas to visit would be Death Valley National Park, Joshua Tree, Mojave National Preserve, Yosemite, Lee Vining/Mono Lake area with a trip to Bodie Ghost Town, Bishop/Lone Pine area, Sedona, San Francisco or even the Grand Canyon - areas I know well and in which I can show you the best spots.

As for a rough idea of price, you're looking at $750-$900 a day (depending on distance to location). That means a 3-day, 2-night trip to Yosemite would be $2,400. Split that among 2 of your friends and you're looking at $800 per person. Rate covers my teaching fee and all my expenses, but not your own expenses.

So be honest...yay or nay?

[polldaddy poll="6169237"]